CSA Ilyushin IL-18
Product number:
517447
Listprice:
19,50 €
50 years ago, the first IL-18s took off for regularly scheduled service for the then Czechoslovakian CSA. Today, the OK-PAE is exhibited in the airpark Zruč near Pilsen.
| Manufacturer | Ilyushin |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | CSA - Czech Airlines |
| Category | WINGS |
| Wings Type | IL-18 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 94 x 28 x 94 mm |
| Wingspan | 75 mm |
| Weight | 40 g |
| Aircraft Registration | OK-PAE |
| Release Date | September/October 2010 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
50 years ago, the first IL-18s took off for regularly scheduled service for the then Czechoslovakian CSA. Today, the OK-PAE is exhibited in the airpark Zruč near Pilsen.
| Manufacturer | Ilyushin |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | CSA - Czech Airlines |
| Category | WINGS |
| Wings Type | IL-18 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 94 x 28 x 94 mm |
| Wingspan | 75 mm |
| Weight | 40 g |
| Aircraft Registration | OK-PAE |
| Release Date | September/October 2010 |