Continental Airlines Boeing 757-200 with Winglets
Product number:
561822
Listprice:
24,00 €
After a severe economic crisis in the beginning of the 90s, Continental Airlines has meanwhile been on the up again for more than ten years. The recipe of success not only being a radical restructuring to most modern equipment but also the modernization of “proven” classics. Among them also several Boeing 757-200ETs, which have been a part of the fleet since 1994. The original of this model novelty is the Boeing 757-224ET, registered N67134 which was commissioned in February of 1999 and reconverted to today’s standards as a trans-Atlantic long-haul airplane in 2006.
| Manufacturer | Boeing |
|---|---|
| Scale | 1:400 |
| Operator | Continental |
| Category | WINGS |
| Wings Type | 757 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 144 x 57 x 140 mm |
| Wingspan | 95 mm |
| Weight | 120 g |
| Release Date | September/October 2007 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
After a severe economic crisis in the beginning of the 90s, Continental Airlines has meanwhile been on the up again for more than ten years. The recipe of success not only being a radical restructuring to most modern equipment but also the modernization of “proven” classics. Among them also several Boeing 757-200ETs, which have been a part of the fleet since 1994. The original of this model novelty is the Boeing 757-224ET, registered N67134 which was commissioned in February of 1999 and reconverted to today’s standards as a trans-Atlantic long-haul airplane in 2006.
| Manufacturer | Boeing |
|---|---|
| Scale | 1:400 |
| Operator | Continental |
| Category | WINGS |
| Wings Type | 757 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 144 x 57 x 140 mm |
| Wingspan | 95 mm |
| Weight | 120 g |
| Release Date | September/October 2007 |