Citroen AMI 6 Break, gentian blue with white roof
Product number:
038959-002
Listprice:
17,95 €
Herpa's range of passenger cars is always very popular, which is why models that have been sold off are always reissued in a new color. The Citroen Ami 6 Break with white white roof appears in gentian blue.
| Manufacturer | Citroen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | classic cars |
| Material | plastic |
| Color | gentian blue with white roof |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 14 g |
| Release Date | News II, May/June 2025 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Herpa's range of passenger cars is always very popular, which is why models that have been sold off are always reissued in a new color. The Citroen Ami 6 Break with white white roof appears in gentian blue.
| Manufacturer | Citroen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | classic cars |
| Material | plastic |
| Color | gentian blue with white roof |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 14 g |
| Release Date | News II, May/June 2025 |