Cebu Pacific Airbus A330-900neo – RP-C3900
Product number:
536394
Listprice:
37,95 €
The East Asian island nation of the Philippines boasts more than 7,000 islands, of which Cebu is one of the larger ones. Cebu City’s airport, the second-largest in the country, is also home to the second largest airline of the Philippines. Founded in 1996, the low-cost carrier serves a dense domestic network as well as routes throughout Asia, Australia, and destinations in the Middle East. New flagship of the fleet is the A330-900neo, introduced in November 2021 which is equipped with a record-breaking 459 seats in a single-class cabin.
| Manufacturer | Airbus |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | Cebu Pacific |
| Category | WINGS |
| Wings Type | A330 |
| Material | metal |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 141 x 40 x 146 mm |
| Wingspan | 128 mm |
| Weight | 143 g |
| Aircraft Registration | RP-C3900 |
| Release Date | July/August 2022 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The East Asian island nation of the Philippines boasts more than 7,000 islands, of which Cebu is one of the larger ones. Cebu City’s airport, the second-largest in the country, is also home to the second largest airline of the Philippines. Founded in 1996, the low-cost carrier serves a dense domestic network as well as routes throughout Asia, Australia, and destinations in the Middle East. New flagship of the fleet is the A330-900neo, introduced in November 2021 which is equipped with a record-breaking 459 seats in a single-class cabin.
| Manufacturer | Airbus |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | Cebu Pacific |
| Category | WINGS |
| Wings Type | A330 |
| Material | metal |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 141 x 40 x 146 mm |
| Wingspan | 128 mm |
| Weight | 143 g |
| Aircraft Registration | RP-C3900 |
| Release Date | July/August 2022 |