British Airways Boeing 777-200
Product number:
507912
Listprice:
22,50 €
With 43 examples, British Airways today operates one of the biggest fleets of Boeing’s big twinjets worldwide and was also launching carrier in November 1995 of the once slow-selling airplane. With the change of engines from General Electric GE90s to Rolls-Royce Trent 800 and significantly more powerful –ER variant, the sales figures improved as well. Also the original of this model, a 777-236ER version with the registration G-YMMG and the name “City of Chicago” is one of the modern versions.
| Manufacturer | Boeing |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | British Airways |
| Category | WINGS |
| Wings Type | 777 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 141 x 40 x 145 mm |
| Wingspan | 122 mm |
| Weight | 158 g |
| Aircraft Registration | G-YMMG |
| Release Date | September/October 2008 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
With 43 examples, British Airways today operates one of the biggest fleets of Boeing’s big twinjets worldwide and was also launching carrier in November 1995 of the once slow-selling airplane. With the change of engines from General Electric GE90s to Rolls-Royce Trent 800 and significantly more powerful –ER variant, the sales figures improved as well. Also the original of this model, a 777-236ER version with the registration G-YMMG and the name “City of Chicago” is one of the modern versions.
| Manufacturer | Boeing |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | British Airways |
| Category | WINGS |
| Wings Type | 777 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 141 x 40 x 145 mm |
| Wingspan | 122 mm |
| Weight | 158 g |
| Aircraft Registration | G-YMMG |
| Release Date | September/October 2008 |