British Airways Airbus A318
Product number:
562560
Listprice:
32,95 €
Two A318s, the smallest version of the A320 family, are operated in an all-business class layout between London City Airport and New York-JFK. Flights operate under the numbers previously used by BA for the Concorde service: BA001 through BA004.
| Manufacturer | Airbus |
|---|---|
| Scale | 1:400 |
| Operator | British Airways |
| Category | WINGS |
| Wings Type | A318 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 118 x 33 x 118 mm |
| Wingspan | 85 mm |
| Weight | 71 g |
| Release Date | January/February 2017 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Two A318s, the smallest version of the A320 family, are operated in an all-business class layout between London City Airport and New York-JFK. Flights operate under the numbers previously used by BA for the Concorde service: BA001 through BA004.
| Manufacturer | Airbus |
|---|---|
| Scale | 1:400 |
| Operator | British Airways |
| Category | WINGS |
| Wings Type | A318 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 118 x 33 x 118 mm |
| Wingspan | 85 mm |
| Weight | 71 g |
| Release Date | January/February 2017 |