British Airways Aérospatiale-BAC Concorde, nose down - Landor colors – G-BOAG
Product number:
535625
Listprice:
34,95 €
For the first time, a model of the legendary supersonic airliner is released in the “Landor” livery, introduced in 1984, and produced using the new Concorde tooling with the downward angled nose.
| Manufacturer | Lockheed |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | British Airways |
| Category | WINGS |
| Wings Type | Concorde |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 141 x 40 x 146 mm |
| Wingspan | 51 mm |
| Weight | 135 g |
| Aircraft Registration | G-BOAG |
| Release Date | November/December 2021 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
For the first time, a model of the legendary supersonic airliner is released in the “Landor” livery, introduced in 1984, and produced using the new Concorde tooling with the downward angled nose.
| Manufacturer | Lockheed |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | British Airways |
| Category | WINGS |
| Wings Type | Concorde |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 141 x 40 x 146 mm |
| Wingspan | 51 mm |
| Weight | 135 g |
| Aircraft Registration | G-BOAG |
| Release Date | November/December 2021 |