Boeing Fleet Boeing 747LCF "Dreamlifter"
Product number:
504997
Listprice:
28,00 €
Large parts of the Boeing 787, aka „Dreamliner“ are also manufactured in Japan and Italy and then with four transformed 747-400s transported to the USA to final assembly. Boeing calls these to “Large Cargo Freighters” respectively 747-LCF transformed jumbos “Dreamlifter”. The original of this model novelty with the registration N249BA is the youngest and fourth transporter for the 787 components.
| Manufacturer | Boeing |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | Boeing |
| Category | WINGS |
| Wings Type | 747 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 141 x 41 x 145 mm |
| Weight | 191 g |
| Aircraft Registration | N249BA |
| Release Date | March/April 2009 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Large parts of the Boeing 787, aka „Dreamliner“ are also manufactured in Japan and Italy and then with four transformed 747-400s transported to the USA to final assembly. Boeing calls these to “Large Cargo Freighters” respectively 747-LCF transformed jumbos “Dreamlifter”. The original of this model novelty with the registration N249BA is the youngest and fourth transporter for the 787 components.
| Manufacturer | Boeing |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | Boeing |
| Category | WINGS |
| Wings Type | 747 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 141 x 41 x 145 mm |
| Weight | 191 g |
| Aircraft Registration | N249BA |
| Release Date | March/April 2009 |