Boeing 787-10 Dreamliner
Product number:
559614
Listprice:
74,95 €
Currently longest of the three Dreamliner versions at 68 meters, the 787-10 joins the over 750 other Dreamliners of the shorter -8 and -9 variants already in operation around the globe. The first “Dash-Tens” were delivered to launching customer Singapore Airlines and Etihad Airways in 2018.
| Manufacturer | Boeing |
|---|---|
| Scale | 1:200 |
| Operator | Boeing |
| Category | WINGS |
| Wings Type | 787 |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 360 x 95 x 360 mm |
| Wingspan | 300 mm |
| Weight | 665 g |
| Release Date | March/April 2019 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Currently longest of the three Dreamliner versions at 68 meters, the 787-10 joins the over 750 other Dreamliners of the shorter -8 and -9 variants already in operation around the globe. The first “Dash-Tens” were delivered to launching customer Singapore Airlines and Etihad Airways in 2018.
| Manufacturer | Boeing |
|---|---|
| Scale | 1:200 |
| Operator | Boeing |
| Category | WINGS |
| Wings Type | 787 |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 360 x 95 x 360 mm |
| Wingspan | 300 mm |
| Weight | 665 g |
| Release Date | March/April 2019 |