BMW M3 „Politie Niederlande“
Product number:
096409
Listprice:
24,95 €
Every year, for promotional purposes, the police in the Netherlands redesign a special vehicle as a police car, such as this BMW M 3 in 2007. Herpa realizes the vehicle as a miniature model with a single blue light, as well as the logo of the sponsor, in a one-time edition.
| Manufacturer | BMW |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 14 g |
| Release Date | September/October 2021 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Every year, for promotional purposes, the police in the Netherlands redesign a special vehicle as a police car, such as this BMW M 3 in 2007. Herpa realizes the vehicle as a miniature model with a single blue light, as well as the logo of the sponsor, in a one-time edition.
| Manufacturer | BMW |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 14 g |
| Release Date | September/October 2021 |