BMW Alpina B5 Touring, black
Product number:
421072
Listprice:
17,95 €
NEW TYPE! After the new release of the Alpina B5 Sedan in the previous brochure, the Touring is only the logical consequence as a form novelty. The ALPINA forge from Buchlohe creates noble business cars based on BMW vehicles through a successful combination of exciting sportiness and luxurious comfort.
| Manufacturer | BMW |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Material | plastic |
| Color | black |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 14.9 g |
| Release Date | May/June 2023 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
NEW TYPE! After the new release of the Alpina B5 Sedan in the previous brochure, the Touring is only the logical consequence as a form novelty. The ALPINA forge from Buchlohe creates noble business cars based on BMW vehicles through a successful combination of exciting sportiness and luxurious comfort.
| Manufacturer | BMW |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Material | plastic |
| Color | black |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 14.9 g |
| Release Date | May/June 2023 |