BMW Alpina B5 Limousine, montegi red
Product number:
430951-003
Listprice:
22,95 €
The range of popular BMW Alpina models is being continued with two new releases. This BMW Alpina B5 limousine shines in Montegi Red with fine gold-colored Alpina stripes. In addition, a B3 limousine appears in the exceptional color Arctic Race Blue with fine detailing (430890-002).
| Manufacturer | BMW |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Material | plastic |
| Color | montegi red |
| Packaging dimensions LxWxH | 75 x 40 x 33 mm |
| Weight | 15 g |
| Release Date | News VI, January/February 2026 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The range of popular BMW Alpina models is being continued with two new releases. This BMW Alpina B5 limousine shines in Montegi Red with fine gold-colored Alpina stripes. In addition, a B3 limousine appears in the exceptional color Arctic Race Blue with fine detailing (430890-002).
| Manufacturer | BMW |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Material | plastic |
| Color | montegi red |
| Packaging dimensions LxWxH | 75 x 40 x 33 mm |
| Weight | 15 g |
| Release Date | News VI, January/February 2026 |