BMW 3er Touring "Bavarian Police"
Product number:
099530
Listprice:
27,95 €
Painted white with a modern design, the BMW 3 Series Touring has been converted into a police patrol car for law enforcement agencies in Bavaria. The model is equipped with a Hänsch DBS 5000 warning light bar.
| Manufacturer | BMW |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | blue, white, yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 75 x 40 x 33 mm |
| Weight | 15 g |
| Release Date | News IV, September/October 2026 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Painted white with a modern design, the BMW 3 Series Touring has been converted into a police patrol car for law enforcement agencies in Bavaria. The model is equipped with a Hänsch DBS 5000 warning light bar.
| Manufacturer | BMW |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | blue, white, yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 75 x 40 x 33 mm |
| Weight | 15 g |
| Release Date | News IV, September/October 2026 |