BMW 3 Touring "Police department Bayern"
Product number:
046480
Listprice:
9,75 €
The Bavarian police still clings to the design of their vehicles, basically silver, featuring green markings. The current BMW™ 3-series Touring is the latest in the range of Bavarian police vehicle model, and also features a Hella RTK 6 emergency flashing light system.
| Manufacturer | BMW |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Polizei |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | Silver / green |
| Packaging dimensions LxWxH | 63 x 27 x 25 mm |
| Weight | 9.4 g |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Bavarian police still clings to the design of their vehicles, basically silver, featuring green markings. The current BMW™ 3-series Touring is the latest in the range of Bavarian police vehicle model, and also features a Hella RTK 6 emergency flashing light system.
| Manufacturer | BMW |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Polizei |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | Silver / green |
| Packaging dimensions LxWxH | 63 x 27 x 25 mm |
| Weight | 9.4 g |