BEA - British European Airways BAC 1-11-500
Product number:
526531
Listprice:
23,00 €
From 1968, the predecessor of British Airways operated the "One-Eleven" internationally as well as on routes connecting West Germany and West-Berlin.
| Manufacturer | Douglas, McDonnell-Douglas |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | British Airways |
| Category | WINGS |
| Wings Type | BAC 1-11 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 94.5 x 27 x 94.5 mm |
| Wingspan | 57 mm |
| Weight | 48.5 g |
| Aircraft Registration | G-AVMU |
| Release Date | July/August 2014 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
From 1968, the predecessor of British Airways operated the "One-Eleven" internationally as well as on routes connecting West Germany and West-Berlin.
| Manufacturer | Douglas, McDonnell-Douglas |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | British Airways |
| Category | WINGS |
| Wings Type | BAC 1-11 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 94.5 x 27 x 94.5 mm |
| Wingspan | 57 mm |
| Weight | 48.5 g |
| Aircraft Registration | G-AVMU |
| Release Date | July/August 2014 |