Barkas B 1000 bus "patient transport ambulance"
Product number:
066433
Listprice:
19,95 €
The Barkas B 1000 for TT track is released as patient transport ambulance with a horn on the roof and partially white matted windows.
| Manufacturer | Barkas |
|---|---|
| Scale | 1:120 |
| Operator | Krankentransport |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | classic cars |
| Material | plastic |
| Color | Creamy |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 15.9 g |
| Release Date | March/April 2016 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Barkas B 1000 for TT track is released as patient transport ambulance with a horn on the roof and partially white matted windows.
| Manufacturer | Barkas |
|---|---|
| Scale | 1:120 |
| Operator | Krankentransport |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | classic cars |
| Material | plastic |
| Color | Creamy |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 15.9 g |
| Release Date | March/April 2016 |