AWZ P 70 Kombi, green / beige
Product number:
027656-002
Listprice:
12,95 €
New type! From 1955 to 1959, the Trabant predecessor was produced in three different body variants in Zwickau. The vehicle with a plastic body heralded the era of mass motorization in the former GDR.
| Manufacturer | AWZ |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | classic cars |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 16.4 g |
| Release Date | January/February 2016 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! From 1955 to 1959, the Trabant predecessor was produced in three different body variants in Zwickau. The vehicle with a plastic body heralded the era of mass motorization in the former GDR.
| Manufacturer | AWZ |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | classic cars |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 16.4 g |
| Release Date | January/February 2016 |