Austrian Fokker 50 "Wörthersee"
Product number:
553117
Listprice:
45,50 €
In the end of the 1980s, this airplane was operated for Austrian Airlines - today, the airline still opts for various Fokker types. About 25 airplanes of the types Fokker 70 and Fokker 100 are currently in the fleet. This 1/200 scale model was originally produced for toy- and model shops in Austria - a partial edition is now also available from Herpa eXtra-shopping.
| Manufacturer | Fokker |
|---|---|
| Scale | 1:200 |
| Operator | Austrian Airlines |
| Category | WINGS |
| Wings Type | Fokker 50 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 160 x 57 x 160 mm |
| Wingspan | 124 mm |
| Weight | 128 g |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In the end of the 1980s, this airplane was operated for Austrian Airlines - today, the airline still opts for various Fokker types. About 25 airplanes of the types Fokker 70 and Fokker 100 are currently in the fleet. This 1/200 scale model was originally produced for toy- and model shops in Austria - a partial edition is now also available from Herpa eXtra-shopping.
| Manufacturer | Fokker |
|---|---|
| Scale | 1:200 |
| Operator | Austrian Airlines |
| Category | WINGS |
| Wings Type | Fokker 50 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 160 x 57 x 160 mm |
| Wingspan | 124 mm |
| Weight | 128 g |