Austrian Airlines Boeing 767-300 - new colors – OE-LAY “Japan”
Product number:
536509
Listprice:
33,57 €
The days of the Boeing 767 at Austrian will soon come to an end. Three aircraft are currently still in operation, among them OE-LAY that still received the latest livery update of Austria’s largest airline, first introduced in 2020.
| Manufacturer | Boeing |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | Austrian Airlines |
| Category | WINGS |
| Wings Type | 767 |
| Material | metal |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 118 x 34 x 118 mm |
| Wingspan | 95 mm |
| Weight | 95 g |
| Aircraft Registration | OE-LAY Japan |
| Release Date | September/October 2022 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The days of the Boeing 767 at Austrian will soon come to an end. Three aircraft are currently still in operation, among them OE-LAY that still received the latest livery update of Austria’s largest airline, first introduced in 2020.
| Manufacturer | Boeing |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | Austrian Airlines |
| Category | WINGS |
| Wings Type | 767 |
| Material | metal |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 118 x 34 x 118 mm |
| Wingspan | 95 mm |
| Weight | 95 g |
| Aircraft Registration | OE-LAY Japan |
| Release Date | September/October 2022 |