Audi R8 V10 Plus "Ring Taxi Nürburgring"
Product number:
071505
Listprice:
33,57 €
A round over the legendary Nürburgring’s Nordschleife is a special experience with the Daytona-grey-metallic-colored Audi R8 V10 Plus. The Herpa model comes in the current design in a unique edition.
| Manufacturer | AUDI |
|---|---|
| Scale | 1:43 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Material | metal |
| Color | Anthracite metallic |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 72 x 80 mm |
| Weight | 195.4 g |
| Release Date | May/June 2019 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
A round over the legendary Nürburgring’s Nordschleife is a special experience with the Daytona-grey-metallic-colored Audi R8 V10 Plus. The Herpa model comes in the current design in a unique edition.
| Manufacturer | AUDI |
|---|---|
| Scale | 1:43 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Material | metal |
| Color | Anthracite metallic |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 72 x 80 mm |
| Weight | 195.4 g |
| Release Date | May/June 2019 |