Audi A6 Avant "Police Rhineland-Palatinate"
Product number:
095907
Listprice:
24,95 €
As one of the first states in Germany, Rhineland-Palatinate is again using Audi vehicles in its police force. The latest Audi A6 Avant is the original for this miniature, which Herpa realizes in a unique edition.
| Manufacturer | AUDI |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 15.4 g |
| Release Date | March/April 2021 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
As one of the first states in Germany, Rhineland-Palatinate is again using Audi vehicles in its police force. The latest Audi A6 Avant is the original for this miniature, which Herpa realizes in a unique edition.
| Manufacturer | AUDI |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 15.4 g |
| Release Date | March/April 2021 |