Audi A6 Avant " Graubünden Police"
Product number:
099370
Listprice:
27,95 €
The Swiss police in the canton of Graubünden use this Audi A6 Avant for patrol duty. The Herpa model is equipped with a Hänsch DBS 4000 warning light bar, just like the real thing.
| Manufacturer | AUDI |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Polizei Schweiz |
| Category | Cars & Trucks, News |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | white, daylight red |
| Packaging dimensions LxWxH | 75 x 40 x 33 mm |
| Weight | 15 g |
| Release Date | News III, July/August 2026 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Swiss police in the canton of Graubünden use this Audi A6 Avant for patrol duty. The Herpa model is equipped with a Hänsch DBS 4000 warning light bar, just like the real thing.
| Manufacturer | AUDI |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Polizei Schweiz |
| Category | Cars & Trucks, News |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | white, daylight red |
| Packaging dimensions LxWxH | 75 x 40 x 33 mm |
| Weight | 15 g |
| Release Date | News III, July/August 2026 |