Armenian Airlines Ilyushin IL-86
Product number:
515375
Listprice:
23,00 €
With the Soviet Union’s dissolution, even Aeroflot fell apart in 1992 and numerous successor companies were established in the newly re-independent republics. So in 1993, Armenian Airlines with headquarters in Yerevan was founded. It inherited all the airplanes of the former Aeroflot directorate, including two IL-86. Herpa now releases CCCP-86118, manufactured in 1991, in the 1/500 scale. Armenian Airlines operated it with the registration EK-86118 until its bankruptcy in 2003 – it is still in operation today at the successor company Armavia. The model’s landing gear features rubber tires.
| Manufacturer | Ilyushin |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | Armenian Airlines |
| Category | WINGS |
| Wings Type | IL-86 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 141 x 40 x 145 mm |
| Wingspan | 96 mm |
| Weight | 149 g |
| Aircraft Registration | EK-86118 |
| Release Date | January/February 2009 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
With the Soviet Union’s dissolution, even Aeroflot fell apart in 1992 and numerous successor companies were established in the newly re-independent republics. So in 1993, Armenian Airlines with headquarters in Yerevan was founded. It inherited all the airplanes of the former Aeroflot directorate, including two IL-86. Herpa now releases CCCP-86118, manufactured in 1991, in the 1/500 scale. Armenian Airlines operated it with the registration EK-86118 until its bankruptcy in 2003 – it is still in operation today at the successor company Armavia. The model’s landing gear features rubber tires.
| Manufacturer | Ilyushin |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | Armenian Airlines |
| Category | WINGS |
| Wings Type | IL-86 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 141 x 40 x 145 mm |
| Wingspan | 96 mm |
| Weight | 149 g |
| Aircraft Registration | EK-86118 |
| Release Date | January/February 2009 |