Antonov AN-225 "Mriya"
Product number:
515436
Listprice:
38,00 €
In 1988, the first and to-date only example took off in Kiev with the name AN-225 “Mriya”. The giant is equipped with six Lotarew D-18 engines with 229 kN thrust each and is capable of transporting a payload of up to 250 tons. Entirely made of metal and with a landing gear featuring 32 rubber tires, the 1/500 scale model will be a true highlight in each collection not only because of its size.
| Manufacturer | Antonov |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | Antonov |
| Category | WINGS |
| Wings Type | AN-225 Mriya |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 192 x 67 x 192 mm |
| Wingspan | 177 mm |
| Weight | 400 g |
| Aircraft Registration | UR-82060 |
| Release Date | November/December 2009 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In 1988, the first and to-date only example took off in Kiev with the name AN-225 “Mriya”. The giant is equipped with six Lotarew D-18 engines with 229 kN thrust each and is capable of transporting a payload of up to 250 tons. Entirely made of metal and with a landing gear featuring 32 rubber tires, the 1/500 scale model will be a true highlight in each collection not only because of its size.
| Manufacturer | Antonov |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | Antonov |
| Category | WINGS |
| Wings Type | AN-225 Mriya |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 192 x 67 x 192 mm |
| Wingspan | 177 mm |
| Weight | 400 g |
| Aircraft Registration | UR-82060 |
| Release Date | November/December 2009 |