Antonov Airlines AN-225 Christmas 2010
Product number:
517423
Listprice:
34,50 €
The cargo plane is capable of transporting a payload of up to 250 tons a maximum distance of 4,500 kilometers, which would certainly make the An-225 the ideal means of transport for Santa Claus. This year too, the so far biggest Herpa Christmas model will be released in a limited edition.
| Manufacturer | Antonov |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | Herpa Miniaturmodelle |
| Category | WINGS |
| Wings Type | AN-225 Mriya |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 192 x 67 x 192 mm |
| Wingspan | 177 mm |
| Weight | 400 g |
| Release Date | November/December 2010 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The cargo plane is capable of transporting a payload of up to 250 tons a maximum distance of 4,500 kilometers, which would certainly make the An-225 the ideal means of transport for Santa Claus. This year too, the so far biggest Herpa Christmas model will be released in a limited edition.
| Manufacturer | Antonov |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | Herpa Miniaturmodelle |
| Category | WINGS |
| Wings Type | AN-225 Mriya |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 192 x 67 x 192 mm |
| Wingspan | 177 mm |
| Weight | 400 g |
| Release Date | November/December 2010 |