American Airlines McDonnell Douglas MD-11
Product number:
620598
Listprice:
39,00 €
Herpa is the european-wide distributor for the Hogan Wings snap-together models. These models in the 1/200 scale are imprinted with great detail and come with a custom display stand as well as snap-in landing gear.
| Manufacturer | Douglas, McDonnell-Douglas |
|---|---|
| Scale | 1:200 |
| Operator | American Airlines |
| Category | WINGS |
| Wings Type | MD-11 |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 370 x 140 x 70 mm |
| Wingspan | 260 mm |
| Weight | 351 g |
| Release Date | May/June 2008 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Herpa is the european-wide distributor for the Hogan Wings snap-together models. These models in the 1/200 scale are imprinted with great detail and come with a custom display stand as well as snap-in landing gear.
| Manufacturer | Douglas, McDonnell-Douglas |
|---|---|
| Scale | 1:200 |
| Operator | American Airlines |
| Category | WINGS |
| Wings Type | MD-11 |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 370 x 140 x 70 mm |
| Wingspan | 260 mm |
| Weight | 351 g |
| Release Date | May/June 2008 |