American Airlines Boeing 777-200ER
Product number:
532815
Listprice:
32,95 €
With currently 47 aircraft on strength, the 777-200ER is the most important long-range aircraft type operated by the world’s largest airline, and will continue to serve routes worldwide despite newer types such as the Boeing Dreamliner steadily entering the fleet.
| Manufacturer | Boeing |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | American Airlines |
| Category | WINGS |
| Wings Type | 777 |
| Material | metal |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 143 x 40 x 143 mm |
| Wingspan | 122 mm |
| Weight | 175 g |
| Aircraft Registration | N767AJ |
| Release Date | January/February 2019 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
With currently 47 aircraft on strength, the 777-200ER is the most important long-range aircraft type operated by the world’s largest airline, and will continue to serve routes worldwide despite newer types such as the Boeing Dreamliner steadily entering the fleet.
| Manufacturer | Boeing |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | American Airlines |
| Category | WINGS |
| Wings Type | 777 |
| Material | metal |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 143 x 40 x 143 mm |
| Wingspan | 122 mm |
| Weight | 175 g |
| Aircraft Registration | N767AJ |
| Release Date | January/February 2019 |