American Airlines Boeing 767-300ER
Product number:
517980
Listprice:
23,00 €
Starting in 2008, American was the first airline to equip its aged 767s with the new winglets. Like all other American models, this model too, will be released in a polished metal finish.
| Manufacturer | Boeing |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | American Airlines |
| Category | WINGS |
| Wings Type | 767 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 93 x 35 x 93 mm |
| Wingspan | 95 mm |
| Weight | 65 g |
| Aircraft Registration | N370AA |
| Release Date | March/April 2011 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Starting in 2008, American was the first airline to equip its aged 767s with the new winglets. Like all other American models, this model too, will be released in a polished metal finish.
| Manufacturer | Boeing |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | American Airlines |
| Category | WINGS |
| Wings Type | 767 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 93 x 35 x 93 mm |
| Wingspan | 95 mm |
| Weight | 65 g |
| Aircraft Registration | N370AA |
| Release Date | March/April 2011 |