American Airlines Airbus A319
Product number:
556330
Listprice:
52,50 €
New mold! American took delivery of its first of a total of 65 ordered Airbus A319s in the summer of 2013, which already came equipped with the new 2.4 m (7 ft 10 in) tall sharklets. (Registration: N8001N)
| Manufacturer | Airbus |
|---|---|
| Scale | 1:200 |
| Operator | American Airlines |
| Category | WINGS |
| Wings Type | A319 |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 209 x 68 x 209 mm |
| Wingspan | 170 mm |
| Weight | 142 g |
| Release Date | March/April 2014 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New mold! American took delivery of its first of a total of 65 ordered Airbus A319s in the summer of 2013, which already came equipped with the new 2.4 m (7 ft 10 in) tall sharklets. (Registration: N8001N)
| Manufacturer | Airbus |
|---|---|
| Scale | 1:200 |
| Operator | American Airlines |
| Category | WINGS |
| Wings Type | A319 |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 209 x 68 x 209 mm |
| Wingspan | 170 mm |
| Weight | 142 g |
| Release Date | March/April 2014 |