Airbus Skylink Aero Spacelines 377SGT Super Guppy "NASA"
Product number:
553179
Listprice:
69,00 €
This gigantic aircraft is now available as a diecast metal with rubber tires for the first time in the 1/200 scale. One of four built aircraft, named after the appearance of a pregnant fish, is operated by NASA for the transport of high-volume goods such as rocket segments.
| Manufacturer | Aero Spacelines |
|---|---|
| Scale | 1:200 |
| Operator | NASA |
| Category | WINGS |
| Wings Type | 377-SGT Super Guppy Turbine |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 265 x 112 x 265 mm |
| Weight | 1135 g |
| Release Date | March/April 2010 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
This gigantic aircraft is now available as a diecast metal with rubber tires for the first time in the 1/200 scale. One of four built aircraft, named after the appearance of a pregnant fish, is operated by NASA for the transport of high-volume goods such as rocket segments.
| Manufacturer | Aero Spacelines |
|---|---|
| Scale | 1:200 |
| Operator | NASA |
| Category | WINGS |
| Wings Type | 377-SGT Super Guppy Turbine |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 265 x 112 x 265 mm |
| Weight | 1135 g |
| Release Date | March/April 2010 |