Airbus A330-700 BelugaXL – F-WBXL
Product number:
613286
Listprice:
29,95 €
With a length of 31.6 centimeters (12.4 inches) and a cargo bold 4.5 centimeters (1.8 inches) in diameter, this new 1/200 scale model just like its original counterpart deserves the name “BelugaXL”. This impressive aircraft with the smiling whale painted on the fuselage sides is now also available as a high-quality snap-fit model.
| Manufacturer | Airbus |
|---|---|
| Scale | 1:200 |
| Category | SnapFit |
| Wings Type | A330-700L BelugaXL |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 36.5 x 4.8 x 19.4 mm |
| Weight | 471.2 g |
| Aircraft Registration | F-WBXL |
| Release Date | July/August 2021 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
With a length of 31.6 centimeters (12.4 inches) and a cargo bold 4.5 centimeters (1.8 inches) in diameter, this new 1/200 scale model just like its original counterpart deserves the name “BelugaXL”. This impressive aircraft with the smiling whale painted on the fuselage sides is now also available as a high-quality snap-fit model.
| Manufacturer | Airbus |
|---|---|
| Scale | 1:200 |
| Category | SnapFit |
| Wings Type | A330-700L BelugaXL |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 36.5 x 4.8 x 19.4 mm |
| Weight | 471.2 g |
| Aircraft Registration | F-WBXL |
| Release Date | July/August 2021 |