Air New Zealand Boeing 787-9 Dreamliner
Product number:
556682
Listprice:
74,95 €
New mold! Air New Zealand will be the first airline worldwide to receive a Dreamliner of the "Dash 9"-Series. The airline has a total of ten on order Boeing in total has up to now accumulated over 400 orders for this variant with the lengthened fuselage.
| Manufacturer | Boeing |
|---|---|
| Scale | 1:200 |
| Operator | Air New Zealand |
| Category | WINGS |
| Wings Type | 787 |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 330 x 105 x 330 mm |
| Wingspan | 301 mm |
| Weight | 645 g |
| Aircraft Registration | ZK-NZE |
| Release Date | September/October 2014 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New mold! Air New Zealand will be the first airline worldwide to receive a Dreamliner of the "Dash 9"-Series. The airline has a total of ten on order Boeing in total has up to now accumulated over 400 orders for this variant with the lengthened fuselage.
| Manufacturer | Boeing |
|---|---|
| Scale | 1:200 |
| Operator | Air New Zealand |
| Category | WINGS |
| Wings Type | 787 |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 330 x 105 x 330 mm |
| Wingspan | 301 mm |
| Weight | 645 g |
| Aircraft Registration | ZK-NZE |
| Release Date | September/October 2014 |