Air Jamaica Boeing 737-800
Product number:
520706
Listprice:
19,00 €
Following the acquisition by Caribbean Airlines, the new livery was first introduced on this 737 in January of 2011.
| Manufacturer | Boeing |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | Air Jamaica |
| Category | WINGS |
| Wings Type | 737 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 95 x 28 x 95 mm |
| Wingspan | 69 mm |
| Weight | 47 g |
| Aircraft Registration | 9Y-JMA |
| Release Date | July/August 2011 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Following the acquisition by Caribbean Airlines, the new livery was first introduced on this 737 in January of 2011.
| Manufacturer | Boeing |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | Air Jamaica |
| Category | WINGS |
| Wings Type | 737 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 95 x 28 x 95 mm |
| Wingspan | 69 mm |
| Weight | 47 g |
| Aircraft Registration | 9Y-JMA |
| Release Date | July/August 2011 |