Air France Airbus A380-800
Product number:
561228
Listprice:
39,50 €
Air France’s second ”flying giant” is already released as a model as well. The Airbus A380-800 with the registration F-HPJB will fly for the French airline as of 2006. The maiden flight on April 27, 2005 in Toulouse showed how elegant the jet will really be. Four Rolls-Royce Trent 900 engines with 4,298 kN thrust each ”blew” the jet into a hopefully bright future.
| Manufacturer | Airbus |
|---|---|
| Scale | 1:400 |
| Operator | Air France |
| Category | WINGS |
| Wings Type | A380 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 90 x 210 mm |
| Wingspan | 200 mm |
| Weight | 508 g |
| Release Date | July/August 2005 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Air France’s second ”flying giant” is already released as a model as well. The Airbus A380-800 with the registration F-HPJB will fly for the French airline as of 2006. The maiden flight on April 27, 2005 in Toulouse showed how elegant the jet will really be. Four Rolls-Royce Trent 900 engines with 4,298 kN thrust each ”blew” the jet into a hopefully bright future.
| Manufacturer | Airbus |
|---|---|
| Scale | 1:400 |
| Operator | Air France |
| Category | WINGS |
| Wings Type | A380 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 90 x 210 mm |
| Wingspan | 200 mm |
| Weight | 508 g |
| Release Date | July/August 2005 |