Air Canada Express Bombardier Q400
Product number:
554626
Listprice:
40,34 €
Since 2011, the regional subsidiary Jazz has been incorporated in the mother company as Air Canada Express. The first airplane to receive the Air Canada colors with the distinctive icy-blue was C-GKUK.
| Manufacturer | Bombardier |
|---|---|
| Scale | 1:200 |
| Operator | Air Canada |
| Category | WINGS |
| Wings Type | DHC-8 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 166 x 58 x 166 mm |
| Wingspan | 142 mm |
| Weight | 243 g |
| Release Date | January/February 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Since 2011, the regional subsidiary Jazz has been incorporated in the mother company as Air Canada Express. The first airplane to receive the Air Canada colors with the distinctive icy-blue was C-GKUK.
| Manufacturer | Bombardier |
|---|---|
| Scale | 1:200 |
| Operator | Air Canada |
| Category | WINGS |
| Wings Type | DHC-8 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 166 x 58 x 166 mm |
| Wingspan | 142 mm |
| Weight | 243 g |
| Release Date | January/February 2012 |