Air Canada Cargo Boeing 767-300F – C-GHLV
Product number:
539210
Listprice:
44,95 €
In the 1970s, Air Canada started operating dedicated cargo aircraft, retiring all aircraft and the Air Canada Cargo brand in the 1990s. It was not until the 2020s and the Covid-19 Pandemic that the airline decided to reestablish its cargo division. All six 767s currently operated were originally passenger aircraft operated by parent Air Canada, and after being retired from service, were converted to cargo aircraft from 2022 onwards.
| Manufacturer | Boeing |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | Air Canada |
| Category | WINGS |
| Wings Type | 767, 767-300 |
| Material | metal |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 118 x 34 x 118 mm |
| Wingspan | 95 mm |
| Weight | 95 g |
| Aircraft Registration | C-GHLV |
| Release Date | News IV, July/August 2026 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In the 1970s, Air Canada started operating dedicated cargo aircraft, retiring all aircraft and the Air Canada Cargo brand in the 1990s. It was not until the 2020s and the Covid-19 Pandemic that the airline decided to reestablish its cargo division. All six 767s currently operated were originally passenger aircraft operated by parent Air Canada, and after being retired from service, were converted to cargo aircraft from 2022 onwards.
| Manufacturer | Boeing |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | Air Canada |
| Category | WINGS |
| Wings Type | 767, 767-300 |
| Material | metal |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 118 x 34 x 118 mm |
| Wingspan | 95 mm |
| Weight | 95 g |
| Aircraft Registration | C-GHLV |
| Release Date | News IV, July/August 2026 |