Aerolineas Argentinas Boeing 737-700 - 70th Anniversary Retro livery – LV-GOO
Product number:
534932
Listprice:
27,95 €
Argentina’s national airline commenced operations in December of 1950. As is standard practice in recent years in commercial aviation, this anniversary is being celebrated with a retro color scheme. The airline chose the probably most popular livery variant that was introduced in the 1970s.
| Manufacturer | Boeing |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | Nok Air |
| Category | WINGS |
| Wings Type | 737 |
| Material | metal |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 94.5 x 27.5 x 94.5 mm |
| Wingspan | 69 mm |
| Weight | 48 g |
| Aircraft Registration | LV-GOO |
| Release Date | March/April 2021 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Argentina’s national airline commenced operations in December of 1950. As is standard practice in recent years in commercial aviation, this anniversary is being celebrated with a retro color scheme. The airline chose the probably most popular livery variant that was introduced in the 1970s.
| Manufacturer | Boeing |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | Nok Air |
| Category | WINGS |
| Wings Type | 737 |
| Material | metal |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 94.5 x 27.5 x 94.5 mm |
| Wingspan | 69 mm |
| Weight | 48 g |
| Aircraft Registration | LV-GOO |
| Release Date | March/April 2021 |