Aeroflot Ilyushin IL-62
Product number:
514750
Listprice:
16,50 €
With a total of 116 IL-62 and IL-62M jets, Aeroflot built up a remarkable longhaul network as of 1967. The original CCCP-86671 was one of the first of them, and was used to launch Aeroflot's prestigious Moscow-New York route on July 15, 1968.
| Manufacturer | Ilyushin |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | Aeroflot |
| Category | WINGS |
| Wings Type | IL-62 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 118 x 33 x 118 mm |
| Wingspan | 86 mm |
| Weight | 75 g |
| Aircraft Registration | CCCP-86671 |
| Release Date | May/June 2005 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
With a total of 116 IL-62 and IL-62M jets, Aeroflot built up a remarkable longhaul network as of 1967. The original CCCP-86671 was one of the first of them, and was used to launch Aeroflot's prestigious Moscow-New York route on July 15, 1968.
| Manufacturer | Ilyushin |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | Aeroflot |
| Category | WINGS |
| Wings Type | IL-62 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 118 x 33 x 118 mm |
| Wingspan | 86 mm |
| Weight | 75 g |
| Aircraft Registration | CCCP-86671 |
| Release Date | May/June 2005 |