Accessories: Qek Junior Caravan
Product number:
053099
Listprice:
9,95 €
Until the 1990s, Trabant and co. pulled this cult trailer through East Germany. Enclosed with the trailer model are the appropriate tow hooks for assembly on the car.
| Manufacturer | QEK |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Accesories & Parts |
| Carstrucks Type | trailer (single) |
| Collection | classic cars |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 15 g |
| Release Date | January/February 2011 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Until the 1990s, Trabant and co. pulled this cult trailer through East Germany. Enclosed with the trailer model are the appropriate tow hooks for assembly on the car.
| Manufacturer | QEK |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Accesories & Parts |
| Carstrucks Type | trailer (single) |
| Collection | classic cars |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 15 g |
| Release Date | January/February 2011 |