Zeppelin Museum Zeppelin NT "175 Jahre Graf Zeppelin"
Product number:
528849
Listprice:
22,65 €
To commemorate the 175th birthday of Count Ferdinand von Zeppelin, today’s Zeppelin Company in cooperation with the city of Friedrichshafen and Leibinger Brewery, decorated this Zeppelin NT with a portrait of the famous airship builder.
| Manufacturer | Zeppelin |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | Deutsche Zeppelin-Reederei |
| Category | WINGS |
| Wings Type | Zeppelin NT |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 185 x 57 x 90 mm |
| Wingspan | 39 mm |
| Weight | 117.4 g |
| Aircraft Registration | D-LZZF |
| Release Date | March/April 2016 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
To commemorate the 175th birthday of Count Ferdinand von Zeppelin, today’s Zeppelin Company in cooperation with the city of Friedrichshafen and Leibinger Brewery, decorated this Zeppelin NT with a portrait of the famous airship builder.
| Manufacturer | Zeppelin |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | Deutsche Zeppelin-Reederei |
| Category | WINGS |
| Wings Type | Zeppelin NT |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 185 x 57 x 90 mm |
| Wingspan | 39 mm |
| Weight | 117.4 g |
| Aircraft Registration | D-LZZF |
| Release Date | March/April 2016 |