Wartburg Tourist 353 '85, pearl white
Product number:
024266-002
Listprice:
9,50 €
Announced at the Toy Fair in February, it has now become reality. The Wartburg 353 station wagon called “Tourist” is now released in the 1985 version with black bumpers and a new radiator grill.
| Manufacturer | Wartburg |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | classic cars |
| Material | plastic |
| Color | pearl white |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 12 g |
| Release Date | July/August 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Announced at the Toy Fair in February, it has now become reality. The Wartburg 353 station wagon called “Tourist” is now released in the 1985 version with black bumpers and a new radiator grill.
| Manufacturer | Wartburg |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | classic cars |
| Material | plastic |
| Color | pearl white |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 12 g |
| Release Date | July/August 2012 |