VW Passat Limousine, oryx white mother-of-pearl effect
Product number:
038416-002
Listprice:
17,95 €
The Herpa design engineers were able to perfectly realize the dynamic design of the new VW Passat sedan on the model.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Material | plastic |
| Color | oryx white mother-of-pearl effect |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 15.3 g |
| Release Date | July/August 2020 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Herpa design engineers were able to perfectly realize the dynamic design of the new VW Passat sedan on the model.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Material | plastic |
| Color | oryx white mother-of-pearl effect |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 15.3 g |
| Release Date | July/August 2020 |