Qantas Boeing 737-800 "Mendoowoorrji"
Product number:
526418
Listprice:
23,11 €
The livery of this fourth indigenous Flying Art aircraft in the Qantas fleet is based on a painting of the contemporary indigenous artist Paddy Bedford from the Kimberley region in Northwestern Australia.
| Manufacturer | Boeing |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | Qantas |
| Category | WINGS |
| Wings Type | 737 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 94.5 x 27.5 x 94.5 mm |
| Wingspan | 69 mm |
| Weight | 49 g |
| Aircraft Registration | UH-XZJ |
| Release Date | May/June 2014 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The livery of this fourth indigenous Flying Art aircraft in the Qantas fleet is based on a painting of the contemporary indigenous artist Paddy Bedford from the Kimberley region in Northwestern Australia.
| Manufacturer | Boeing |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | Qantas |
| Category | WINGS |
| Wings Type | 737 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 94.5 x 27.5 x 94.5 mm |
| Wingspan | 69 mm |
| Weight | 49 g |
| Aircraft Registration | UH-XZJ |
| Release Date | May/June 2014 |