Opel Tigra, standard
Product number:
023849
Listprice:
6,72 €
In black and pearl white, the famous Opel Tigra celebrates its renascence in the Herpa program. The model was released as miniature in February 1995. The original is a sports coupé based on the former Corsa B. The Opel Tigra was manufactured between 1994 and 2000. Two engines were available: 1,4 l (90 HP) and 1,6 l (106 HP).. Item was produced in different colors. Delivered color might deviate from the photo.
| Manufacturer | Opel |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Material | plastic |
| Color | Black |
| Packaging dimensions LxWxH | 63 x 27 x 25 mm |
| Weight | 7.7 g |
| Release Date | January/February 2008 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In black and pearl white, the famous Opel Tigra celebrates its renascence in the Herpa program. The model was released as miniature in February 1995. The original is a sports coupé based on the former Corsa B. The Opel Tigra was manufactured between 1994 and 2000. Two engines were available: 1,4 l (90 HP) and 1,6 l (106 HP).. Item was produced in different colors. Delivered color might deviate from the photo.
| Manufacturer | Opel |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Material | plastic |
| Color | Black |
| Packaging dimensions LxWxH | 63 x 27 x 25 mm |
| Weight | 7.7 g |
| Release Date | January/February 2008 |