Opel Ascona Voyage, standard
Product number:
023832
Listprice:
6,72 €
In November 1970, Opel presented its Ascona model as successor of the Opel Olympia A. From the beginning, the sedan was available as 2-door and 4-door variant, either in standard or luxury version as well as as 3-door station wagon. At market launch, an 1,6l 68 HP engine and an 1,6l S 80 HP engine were available. The first Herpa model was released in 1978. This model variant is a remake of the oldie and will be released in red and blue-metallic.. Item was produced in different colors. Delivered color might deviate from the photo.
| Manufacturer | Opel |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | classic cars |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 63 x 27 x 25 mm |
| Weight | 8.4 g |
| Release Date | November/December 2007 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In November 1970, Opel presented its Ascona model as successor of the Opel Olympia A. From the beginning, the sedan was available as 2-door and 4-door variant, either in standard or luxury version as well as as 3-door station wagon. At market launch, an 1,6l 68 HP engine and an 1,6l S 80 HP engine were available. The first Herpa model was released in 1978. This model variant is a remake of the oldie and will be released in red and blue-metallic.. Item was produced in different colors. Delivered color might deviate from the photo.
| Manufacturer | Opel |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | classic cars |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 63 x 27 x 25 mm |
| Weight | 8.4 g |
| Release Date | November/December 2007 |