Mini Cooper Clubman, metallic
Product number:
033800
Listprice:
12,50 €
For autumn 2007, BMW presented the new Mini Clubman. It is the third Mini series variant after the three-door sedan and the convertible. It is to combine the brand-characteristic kart feeling with a bigger space provided and a high versatility. The model will be released in black and silver-metallic.. Item was produced in different colors. Delivered color might deviate from the photo.
| Manufacturer | Mini |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Material | plastic |
| Color | silver |
| Packaging dimensions LxWxH | 63 x 27 x 25 mm |
| Weight | 8.8 g |
| Release Date | November/December 2007 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
For autumn 2007, BMW presented the new Mini Clubman. It is the third Mini series variant after the three-door sedan and the convertible. It is to combine the brand-characteristic kart feeling with a bigger space provided and a high versatility. The model will be released in black and silver-metallic.. Item was produced in different colors. Delivered color might deviate from the photo.
| Manufacturer | Mini |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Material | plastic |
| Color | silver |
| Packaging dimensions LxWxH | 63 x 27 x 25 mm |
| Weight | 8.8 g |
| Release Date | November/December 2007 |