Mercedes-Benz Sprinter bus MTF "Bremen fire department"
Product number:
090780
Listprice:
14,50 €
New type! In Neustadt, Bremen, the fire brigade operate this personnel carrier. The model will premiere the new Hella RTK 7 warning light beam.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Bremen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | White-red |
| Packaging dimensions LxWxH | 120 x 60 x 36 mm |
| Weight | 26.8 g |
| Release Date | July/August 2013 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! In Neustadt, Bremen, the fire brigade operate this personnel carrier. The model will premiere the new Hella RTK 7 warning light beam.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Bremen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | White-red |
| Packaging dimensions LxWxH | 120 x 60 x 36 mm |
| Weight | 26.8 g |
| Release Date | July/August 2013 |