Interflug Ilyushin IL-62
Product number:
514408
Listprice:
15,13 €
The first Ilyushin IL-62 of the Herpa Wings collection comes with the livery of the former East German airline Interflug. Strictly speaking, the aircraft type is a Soviet copy of the British Vickers VC-10. Interflug launched its first IL-62 in 1962. The original of our model carries the registration DDR-SEP, and was an advanced version IL-62M. It was introduced in 1984, being the seventh of a total of thirteen planes of its type purchased between 1978 and 1987. The Registration was changed to DDR-SEZ The Bottom Stripe of the DDR flag was changed to the color of gold
| Manufacturer | Ilyushin |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | Interflug |
| Category | WINGS |
| Wings Type | IL-62 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 119 x 33 x 118 mm |
| Wingspan | 86 mm |
| Weight | 75 g |
| Aircraft Registration | DDR-SEP |
| Release Date | January/February 2005 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The first Ilyushin IL-62 of the Herpa Wings collection comes with the livery of the former East German airline Interflug. Strictly speaking, the aircraft type is a Soviet copy of the British Vickers VC-10. Interflug launched its first IL-62 in 1962. The original of our model carries the registration DDR-SEP, and was an advanced version IL-62M. It was introduced in 1984, being the seventh of a total of thirteen planes of its type purchased between 1978 and 1987. The Registration was changed to DDR-SEZ The Bottom Stripe of the DDR flag was changed to the color of gold
| Manufacturer | Ilyushin |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | Interflug |
| Category | WINGS |
| Wings Type | IL-62 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 119 x 33 x 118 mm |
| Wingspan | 86 mm |
| Weight | 75 g |
| Aircraft Registration | DDR-SEP |
| Release Date | January/February 2005 |