DAF CF container trailer "ATU"
Product number:
153591
Listprice:
20,59 €
Auto Teile Unger has meanwhile become one of the real big ones in its branch. It was founded in 1985 and currently operates 584 subsidiaries in Germany, Austria, Czechia and the Netherlands. Annually, approx. 50 subsidiaries are added at home and abroad. The company with headquarters in Weiden (Upper Palatinate) employs over 13,500 staff members. Reason enough to dedicate this major enterprise an own model truck. The big pendant of the container vehicle is a part of the Weiden fleet and is mainly operated for environment protection and waste disposal.
| Manufacturer | DAF |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | ATU |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 76.5 g |
| Release Date | July/August 2007 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Auto Teile Unger has meanwhile become one of the real big ones in its branch. It was founded in 1985 and currently operates 584 subsidiaries in Germany, Austria, Czechia and the Netherlands. Annually, approx. 50 subsidiaries are added at home and abroad. The company with headquarters in Weiden (Upper Palatinate) employs over 13,500 staff members. Reason enough to dedicate this major enterprise an own model truck. The big pendant of the container vehicle is a part of the Weiden fleet and is mainly operated for environment protection and waste disposal.
| Manufacturer | DAF |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | ATU |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 76.5 g |
| Release Date | July/August 2007 |