DAF CF Empl Wrecker "Schneider & Eckhardt"
Product number:
158268
Listprice:
39,50 €
Headquarters of the rescue company Schneider & Eckhardt are in Siegen, another subsidiary is maintained in Dillenburg. The DAF CF with Empl superstructure will be released as limited edition.
| Manufacturer | DAF |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Schneider & Eckhardt |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | recovery vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 70 x 50 mm |
| Weight | 60 g |
| Release Date | March/April 2011 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Headquarters of the rescue company Schneider & Eckhardt are in Siegen, another subsidiary is maintained in Dillenburg. The DAF CF with Empl superstructure will be released as limited edition.
| Manufacturer | DAF |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Schneider & Eckhardt |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | recovery vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 70 x 50 mm |
| Weight | 60 g |
| Release Date | March/April 2011 |